Як повідомляє SumyMSEK, Міністерство освіти і науки України розробило методичні рекомендації щодо захисту школярів від шкідливого контенту в мережі. Документ пропонує створення багаторівневої системи безпеки, яка охоплює провайдера, мережу навчального закладу та окремі пристрої, пише Startjob.
Рекомендації створені спільно з Міністерством цифрової трансформації, Держспецзв’язку, СБУ, кіберполіцією та ІТ-Асоціацією України. Їх мета — побудова безпечного цифрового середовища у школах і протидія поширенню небезпечної інформації серед дітей.
Три рівні захисту шкільного інтернету
МОН радить створити систему, що включатиме три рівні фільтрації:
- Рівень провайдера — активація централізованої фільтрації типу «Чистий Інтернет».
- Рівень мережі закладу — використання DNS-фільтрації, безпечного пошуку (SafeSearch) та сегментації мережі.
- Рівень пристроїв — налаштування браузерів і функцій батьківського контролю на комп’ютерах та планшетах.
У МОН наголошують, що саме комплексне застосування цих методів дозволить мінімізувати ризики для дітей і запобігти поширенню небажаних матеріалів.
Який контент планують блокувати
Закладам освіти рекомендовано обмежити доступ до ресурсів, які містять сцени насильства, пропаганду тероризму, розпалювання ворожнечі, а також інформацію про наркотики, алкоголь, тютюн, зброю, азартні ігри та контент для дорослих.
Окрім цього, школи мають забезпечити учнів і вчителів навчальними матеріалами з цифрової гігієни, кібербезпеки та відповідального користування інтернетом. МОН додає, що у відкритому доступі є перелік перевірених освітніх онлайн-ресурсів для таких занять.
Мета ініціативи — безпечне цифрове середовище
У відомстві пояснили, що нова система захисту має сприяти не лише безпеці учнів, а й підвищенню рівня довіри до шкільних мереж. Вона дозволить запобігати несанкціонованому доступу до персональних даних і шкідливих програм.
Такі заходи спрямовані на формування культури користування інтернетом серед дітей і підлітків, де навчання й інформація стають безпечними елементами освітнього процесу.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, як в Україні запроваджують новий механізм нарахування зарплат працівникам університетів.